Ubytki magazynowe w kosztach podatkowych
Tylko stratę powstałą na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot, można uznać za zdarzenie, które uzasadnia jej rozliczenie w rachunku podatkowym.
Przedsiębiorstw zajmujących się produkcją lub dystrybucją towarów (towarów „sypkich” przechowywanych i przewodzonych w ilości masowej, np. w workach) może dotyczyć problem ubytków, które powstają podczas magazynowania towarów, ich przewożenia, konfekcjonowania, załadunku, przeładunku itp. Zawarte umowy często wyłączają odpowiedzialność przewoźnika lub spedytora za straty powstałe podczas przewozu. Z reguły na udokumentowanie przedmiotowych strat spisywane są stosowane protokoły. Przedsiębiorstwa ponoszące tego typu straty (ubytki towarów) stają przed dylematem czy mogą je rozliczyć w kosztach podatkowych.
Negatywny katalog
Przepisy prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego nie zawierają unormowań dotyczących limitowania ubytków (niedoborów) ani też odrębnych zasad zaliczania ich do kosztów podatkowych. Nie przewidują także możliwości szacunkowego ustalania wielkości strat, przy zastosowaniu np. norm, ryczałtów, czy innych metod.
Jednocześnie, wśród wymienionych w tzw. negatywnym katalogu kosztów, ujętym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT i art. 23 ustawy o PIT, ustawodawca zastrzegł jedynie, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku nieobjętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ubytków wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta